Historia polany
Historia
Polana Jakuszycka
Wyjątkowa, klimatyczna i sportowa !
Tam gdzie, Wyż Azorski spotyka się z Niżem Grenlandzkim, na Europejskim Dziale Wodnym, rozgraniczającym dorzecza Łaby i Odry oraz oddzielającym zlewiska Morza Bałtyckiego od Morza Północnego. Na przełęczy Szklarskiej, rozdzielającej Karkonosze od Gór Izerskich. Położona na wysokości 886 m n.p.m., tuż przy linii kolejowej nr 311 i drodze międzynarodowej E65, w pobliżu dawnego przejścia granicznego Jakuszyce – Harrachov leży Polana Jakuszycka.
Śnieg, chłód, długa zima. To cechy szczególne tego miejsca. Panuje tu specyficzny mikroklimat: duża wilgotność powietrza, obfite opady śniegu, długi czas zalegania pokrywy śnieżnej – nawet 110 dni w roku. Pierwszy śnieg spada zwykle w połowie października, w pewnych partiach zalega nawet do połowy maja.
Te walory docenili już w latach trzydziestych XX wieku Niemcy, którzy w Jakuszycach zorganizowali ośrodek przygotowań kondycyjnych dla pilotów samolotów latających powyżej 1000 metrów.
Od 1945 roku teren przez wiele lat był dostępny jedynie żołnierzom Wojsk Ochrony Pogranicza i leśnikom. Dlatego też właśnie leśnicy, jako pierwsi, w późnych latach czterdziestych XX wieku, wytyczali trasy narciarskie w okolicy dzisiejszej stacji benzynowej oraz organizowali pierwsze zawody narciarskie w Jakuszycach.
W latach siedemdziesiątych na Polanie Jakuszyckiej pojawia się nowy gospodarz – Centralny Ośrodek Sportu. Powstaje pierwsza infrastruktura dla narciarzy, 11 kontenerów budowlanych, które zastąpiły wagony kolejowe i służyły miłośnikom narciarstwa biegowego za szatnie.
Historia
Walory
Historia
Sportowcy
Dzięki zabiegom wielu działaczy sportowych, z Julianem Gozdowskim na czele, pojawia się także szansa na to, by na Polanie zagościła duża, masowa sportowa impreza zimowa. Szukając najlepszych wzorców, w 1977 roku Julian Gozdowski jedzie z oficjalną wizytą do Szwecji, gdzie obserwuje najstarszy i najbardziej znany na świecie długodystansowy bieg narciarski- Vasaloppet.
Pokłosiem tego wyjazdu, jest pierwszy Bieg Piastów, który wystartował w niedzielę 11 kwietnia 1976 roku. Na starcie stanęło 518 uczestników, złożonych głównie uczniów, trenerów, lokalnych działaczy sportowych i ich rodzin. 15 kilometrowa trasa prowadziła wokół Cichej Równi a na mecie pojawiło się jedynie 261 uczestników. Po raz pierwszy trasy przygotował ratrak oraz skuter śnieżny.
W 1979 roku, Bieg Piastów, po raz pierwszy rozegrany zostaje na dystansie 50 km i do dnia dzisiejszego, jest biegiem rekordowym, w którym na starcie stanęło 7 tysięcy zawodników. W latach 80-tych i 90- tych Bieg Piastów, mimo wielu wyzwań, zmian osobowych, słabszej frekwencji, był systematycznie rozgrywany i zyskał sobie stałe grono uczestników i miłośników. W 1981 roku, jedyny raz został odwołany, ze względu na panujący wówczas w kraju stan wojenny.
Przełomowe lata 90-te przynoszą wiele zmian w Polsce, również i na Polanie Jakuszyckiej. Zmiana ustroju przyniosła likwidację COSu. Jednak Polana Jakuszycka, trasy w Górach Izerskich i corocznie rozgrywany Bieg Piastów, nie mogły tak po prostu zniknąć. W 1991 roku, z inicjatywy Juliana Gozdowskiego powstaje Stowarzyszenie Bieg Piastów, które wykupuje teren i na wiele kolejnych lat staje się gospodarzem Polany Jakuszyckiej i okalających ją tras a przede wszystkim organizatorem Biegu Piastów.
W tym czasie, na Polanie powstają dwa pawilony sportowe, strzelnica biathlonowa, parkingi. Równomiernie, w ścisłej współpracy z leśnikami, na leśnych duktach powstają nowe trasy a pozostałe są sukcesywnie poszerzane i udoskonalane. W 1999 roku, trasy wyczynowe po raz pierwszy są homologowane przez FIS, co daje możliwość ubiegania się o imprezy najwyższej rangi. Takim sposobem w 2001 roku, Polana Jakuszycka gości u siebie zawodników FIS Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym.
Rozwój biegu i ośrodka, zostaje doceniony także przez Europejską Ligę Biegów Długodystansowych Eurloloppet, do której w 1994 roku zostaje włączony Bieg Piastów a w 1995 roku rozegrane pierwsze zawody z tej serii.
Historia
Przełomowe lata 90
Historia
Sukcesy i wydarzenia
Ogromne sukcesy naszej zawodniczki Justyny Kowalczyk, ale także wieloletnie, stałe starania o pozyskanie imprez o najwyższej randze sportowej, zaowocowały w 2012 roku pierwszym w historii Polski, Pucharem Świata FIS w narciarstwie biegowym na Polanie Jakuszyckiej. Tryumf Kowalczyk nad skandynawską konkurencją z Marit Bjoergen na czele przeszedł do historii narciarstwa w Polsce.
Także 2014 rok obfituje w wydarzenia światowej rangi. W styczniu rozegrany został ponownie Puchar Świata FIS, rozegrany pomimo olbrzymich problemów ze śniegiem, które zdarzają się tutaj raz na 100 lat, ukoronowany ponownie zwycięstwem Justyny Kowalczyk. W marcu 2014 roku zostaje rozegrany, również po raz pierwszy, Puchar Świata w biegach długodystansowych z cyklu FIS Worldloppet Cup, czyli Puchar Świata w maratonach narciarskich. Przez kolejne dwa lata (2015, 2016), gości on na Polanie Jakuszyckiej, co sprawia, że startują tu także najlepsi zawodnicy długodystansowi z całego świata.
Oprócz cyklicznego, organizowanego od ponad 43 lat Biegu Piastów, Polana Jakuszycka była wielokrotnie areną Mistrzostw Świata Juniorów, Mistrzostw Polski w biegach narciarskich i biathlonie, rozgrywano na niej zawody psich zaprzęgów, biegi na orientacje, a latem i jesienią zawody rowerowe oraz biegowe. Dla wielu jest jednak startem i metą uwielbianych turystycznych wycieczek, zarówno na nartach, jak i na nogach lub rowerze.
DCS Polana Jakuszycka