Historia polany

Historia

Polana Jakuszycka
Wyjątkowa, klimatyczna i sportowa !

Tam gdzie, Wyż Azorski spotyka się z Niżem Grenlandzkim, na Europejskim Dziale Wodnym, rozgraniczającym dorzecza Łaby i Odry oraz oddzielającym zlewiska Morza Bałtyckiego od Morza Północnego. Na przełęczy Szklarskiej, rozdzielającej Karkonosze od Gór Izerskich. Położona na wysokości 886 m n.p.m., tuż przy linii kolejowej nr 311 i drodze międzynarodowej E65, w pobliżu dawnego przejścia granicznego Jakuszyce – Harrachov leży Polana Jakuszycka.

Śnieg, chłód, długa zima. To cechy szczególne tego miejsca. Panuje tu specyficzny mikroklimat: duża wilgotność powietrza, obfite opady śniegu, długi czas zalegania pokrywy śnieżnej – nawet 110 dni w roku. Pierwszy śnieg spada zwykle w połowie października, w pewnych partiach zalega nawet do połowy maja.

Te walory docenili już w latach trzydziestych XX wieku Niemcy, którzy w Jakuszycach  zorganizowali ośrodek przygotowań kondycyjnych dla pilotów samolotów latających powyżej 1000 metrów.

Od 1945 roku teren przez wiele lat był dostępny jedynie żołnierzom Wojsk Ochrony Pogranicza i leśnikom. Dlatego też właśnie leśnicy,  jako pierwsi, w późnych latach czterdziestych XX wieku, wytyczali trasy narciarskie w okolicy  dzisiejszej stacji benzynowej oraz organizowali pierwsze zawody narciarskie w Jakuszycach.

W latach siedemdziesiątych na Polanie Jakuszyckiej pojawia się nowy gospodarz – Centralny Ośrodek Sportu. Powstaje pierwsza infrastruktura dla narciarzy, 11 kontenerów budowlanych,  które zastąpiły wagony kolejowe i służyły miłośnikom narciarstwa biegowego za szatnie.

Historia

Walory

Historia

Sportowcy

Dzięki zabiegom wielu działaczy sportowych, z Julianem Gozdowskim na czele, pojawia się także szansa na to, by na Polanie zagościła duża, masowa sportowa impreza zimowa. Szukając najlepszych wzorców, w 1977 roku Julian Gozdowski jedzie z oficjalną wizytą do Szwecji, gdzie obserwuje najstarszy i najbardziej znany na świecie długodystansowy bieg narciarski- Vasaloppet.

Pokłosiem tego wyjazdu, jest pierwszy Bieg Piastów, który wystartował w niedzielę 11 kwietnia 1976 roku. Na starcie stanęło 518  uczestników, złożonych  głównie uczniów, trenerów, lokalnych działaczy sportowych i ich rodzin. 15 kilometrowa trasa prowadziła wokół Cichej Równi a na mecie pojawiło się jedynie 261 uczestników.  Po raz pierwszy trasy przygotował ratrak oraz skuter śnieżny.

W 1979 roku,  Bieg Piastów, po raz pierwszy rozegrany zostaje na dystansie 50 km i do dnia dzisiejszego, jest biegiem rekordowym, w którym na starcie stanęło 7 tysięcy zawodników. W latach 80-tych i 90- tych Bieg Piastów, mimo wielu wyzwań, zmian osobowych, słabszej frekwencji, był systematycznie rozgrywany i zyskał sobie stałe grono uczestników i miłośników. W 1981 roku, jedyny raz został  odwołany, ze względu na panujący wówczas w kraju stan wojenny.

Przełomowe lata 90-te przynoszą wiele zmian w Polsce, również i na Polanie Jakuszyckiej. Zmiana ustroju przyniosła likwidację COSu.  Jednak Polana Jakuszycka, trasy w Górach Izerskich i corocznie rozgrywany Bieg Piastów, nie mogły tak po prostu zniknąć. W 1991 roku,  z inicjatywy Juliana Gozdowskiego powstaje Stowarzyszenie Bieg Piastów, które wykupuje teren i na wiele kolejnych lat staje się  gospodarzem Polany Jakuszyckiej i okalających ją tras a przede wszystkim organizatorem Biegu Piastów.

W tym czasie, na Polanie powstają dwa pawilony sportowe, strzelnica biathlonowa, parkingi. Równomiernie, w ścisłej współpracy z leśnikami,  na leśnych duktach powstają nowe trasy a pozostałe są sukcesywnie poszerzane i udoskonalane. W 1999 roku, trasy wyczynowe po raz pierwszy są homologowane przez FIS, co daje możliwość ubiegania się o imprezy najwyższej rangi. Takim sposobem w 2001 roku, Polana Jakuszycka gości u siebie zawodników FIS Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym.

Rozwój biegu i ośrodka, zostaje doceniony także przez Europejską Ligę Biegów Długodystansowych Eurloloppet, do której w 1994 roku zostaje włączony Bieg Piastów a w 1995 roku rozegrane pierwsze zawody z tej serii.

Historia

Przełomowe lata 90

Historia

Sukcesy i wydarzenia

Ogromne sukcesy naszej zawodniczki Justyny Kowalczyk, ale także wieloletnie, stałe starania o pozyskanie imprez o najwyższej randze sportowej, zaowocowały w 2012 roku pierwszym w historii Polski, Pucharem Świata FIS w narciarstwie biegowym na Polanie Jakuszyckiej. Tryumf Kowalczyk nad skandynawską konkurencją z Marit Bjoergen na czele przeszedł do historii narciarstwa w Polsce.

Także 2014 rok obfituje w wydarzenia światowej rangi.  W styczniu rozegrany został ponownie Puchar Świata FIS, rozegrany pomimo olbrzymich problemów ze śniegiem, które zdarzają się tutaj raz na 100 lat, ukoronowany ponownie zwycięstwem Justyny Kowalczyk. W marcu 2014 roku zostaje rozegrany, również po raz pierwszy, Puchar Świata w biegach długodystansowych z cyklu FIS  Worldloppet Cup, czyli Puchar Świata w maratonach narciarskich.  Przez kolejne dwa lata (2015, 2016), gości on na Polanie Jakuszyckiej, co sprawia, że startują tu także najlepsi zawodnicy długodystansowi z całego świata.

Oprócz cyklicznego, organizowanego od ponad 43 lat Biegu Piastów, Polana Jakuszycka była wielokrotnie areną Mistrzostw  Świata Juniorów, Mistrzostw Polski w biegach narciarskich i biathlonie, rozgrywano na niej zawody psich zaprzęgów, biegi na orientacje, a latem i jesienią zawody rowerowe oraz biegowe.  Dla wielu jest jednak startem i metą uwielbianych turystycznych wycieczek, zarówno na nartach, jak i na nogach lub rowerze.

DCS Polana Jakuszycka

Polana Jakuszycka jest mekką narciarstwa biegowego i stolicą tego sportu w Polsce.

Twój koszyk jest pusty.

0 in cart
Close