8 sie 2023

Noc Perseidów 2023

Jak co roku w sierpniu można zaobserwować zjawisko „spadających gwiazd”, choć tak naprawdę jest to rój meteorytów, którego orbita co roku, w połowie miesiąca, przecina się z orbitą Ziemi. Jest to zjawisko obserwowane już od starożytności.  

Dolnośląskie Centrum Sportu znajduje się w tak zwanym obszarze ciemnego nieba.  Z racji minimalnego zanieczyszczenia światłem w takim miejscu o wiele lepiej będzie można obserwować zjawisko „spadających gwiazd”. Sobota, 12 sierpnia to najlepszy moment roku, aby oglądać właśnie lecące meteoryty.  

Zaczynamy o godzinie 18 dwugodzinną wycieczką rowerową z Polany Jakuszyckiej przez schronisko Orle do Chatki Górzystów, po drodze odwiedzając tak zwaną astro ścieżkę. To  ułożony z kamieni nasz układ słoneczny z zachowaniem proporcji dotyczących wielkości i odległości pomiędzy poszczególnymi planetami.  

O godzinie 19:00 zaplanowany jest wykład na temat Perseidów, który poprowadzi doktor Dawid Moździerski z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Słońce zajdzie w tym dniu około godziny 20.30. Zatem obserwację nieba rozpoczniemy około 21.00.                          W oczekiwaniu na przelot meteorytów pracownicy naukowi opowiedzą nam oraz pokażą gwiazdy                          i planety, które możemy zobaczyć w tej części świata. Przewidujemy zakończenie obserwacji  pomiędzy godziną 23.30 a północą 0.00.

Pamiętajmy o ciepłym ubraniu!

Do zobaczenia #NaPolanie

Inne z tej kategorii

Inwestycja dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu.
Copryright © 2023 Polana Jakuszycka

Design by Proformat

Skip to content