O nas

Najnowocześniejszy ośrodek sportów zimowych w Europie

Całoroczne centrum sportów, znajdujące się na styku granic Polski, Czech i Niemiec

Twoja Polana Jakuszycka

Z bezpośrednim dostępem do otaczającej natury.
365 dni

Jesteśmy otwarci

#NaPolanie to miejsce sportów zimowych, letnich i komfortowego wypoczynku
90 km tras biegowych i rowerowych
o zróżnicowanym poziomie trudności wraz ze strzelnicą biathlonową.
500 000 +

Odwiedzających Polanę Jakuszycką rocznie

#NaPolanie

Najnowocześniejszy w Europie ośrodek biegów narciarskich i biathlonu wraz 200 miejscami noclegowymi o wysokim standardzie.

 • Najdłuższa sieć trasa biegowych w Polsce,
 • Centrum sportów zimowych i letnich,
 • Komfortowe miejsca noclegowe,
 • Centrum SPA z basenem,
 • Hala sportowa,
 • Trasy do jazdy na nartorolkach,
 • Wypożyczalnie sprzętu, szatnie
 • Restauracja i Bistro z barem kawowym,
 • Przyjazne tereny zielone,
 • Tarasy z wyjątkowym widokiem na Góry Izerskie,
 • Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce.

Podziemny parking

 • Ponad 200 miejsc parkingowych,
 • Stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Cennik:

 • Sezon niski: 1 kwietnia – 30 listopada

Do 20 minut – 0 zł

Za 1 godzinę – 7 zł

Cały dzień (7.00-23.00) – 50 złotych

Gość resortowy – 50 złotych

 

 • Sezon wysoki: 1 grudnia – 31 marca

poniedziałek - piątek

Do 5 godzin – 35 zł

Cały dzień (7.00-23.00) – 70 zł

Gość resortowy- 50 złotych

 • sobota, niedziela, święta

Do 5 godzin – 45 złotych

Cały dzień (7.00-23.00) – 90 złotych

Gość resortowy – 50 złotych

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie inwestycji, to tutaj znajdziesz odpowiedzi
Dlaczego basen nie jest pełnowymiarowy?
Obiekt DCS na Polanie Jakuszyckiej realizowany jest jako ośrodek sportów zimowych. W pierwszej kolejności zlokalizowano odpowiednie, wymagane przepisami FIS i IBU funkcje do rozgrywania wszystkich konkurencji w ramach biegów narciarskich i biathlonu. Basen pełni rolę rekreacyjną. Jest też uzupełnieniem funkcji treningowych dla sportowców, podobnie jak cała część SPA. Zrealizowano go w największych możliwych wymiarach, przy bardzo rygorystycznych zapisach planu miejscowego, uchwalonego przez Radę Miejską w Szklarskiej Porębie, precyzyjnie wyznaczających maksymalny wielkość budynku.
Dlaczego boisko piłkarskie nie jest pełnowymiarowe?
Boisko wraz z bieżnią, które jest częścią Dolnośląskiego Centrum Polana Jakuszycka przede wszystkim pełni funkcje treningowe dla sportowców oraz rekreacyjne dla gości ośrodka #NaPolanie. Wymiary boiska i bieżni pozwalają na rozgrywanie zawodów dla uczniów szkół podstawowych. W pierwszej kolejności zlokalizowano odpowiednie, wymagane przepisami FIS i IBU funkcje do rozgrywania wszystkich konkurencji w ramach biegów narciarskich i biathlonu.
Stadion, bieżnię i boisko zrealizowano zgodnie z zapisanymi przez administrację samorządową i państwową obostrzeniami dotyczącymi lokalizacji w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego. Wykorzystaliśmy do budowy stadionu najnowocześniejsze materiały o niskiej szkodliwości dla środowiska.
Dlaczego nie ma 400 metrowej bieżni lekkoatletycznej?
Bieżnia opis Obiekt DCS na Polanie Jakuszyckiej realizowany jest jako ośrodek sportów zimowych. Bieganie na bieżni 25 lub 50-metrowej nie zalicza się do sportów zimowych. W pierwszej kolejności zlokalizowano odpowiednie, wymagane przepisami FIS i IBU funkcje do rozgrywania wszystkich konkurencji w ramach biegów narciarskich i biathlonu. Pozostałe funkcje sportowe i rekreacyjne są funkcjami towarzyszącymi, treningowymi lub rekreacyjnymi.
Dlaczego jest tak mało miejsc parkingowych?
Parking w podziemiach Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej posiada 200 miejsc parkingowych. Pojemność została obliczona proporcjonalnie do miejsc noclegowych w obiekcie oraz dostosowana do potencjalnej ilości samochodów w przypadku organizowania zawodów sportowych o randze międzynarodowej. W pobliżu są zlokalizowane parkingi Stowarzyszenia Biegu Piastów, które dysponują 800 miejscami. Do DCS Polana Jakuszycka z Wrocławia najlepiej jest dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskiej. Polana Jakuszycka to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce. Jest usytuowana na wysokości 886 metrów nad poziomem morza.
Czy obiekt jest energooszczędny?
Ogrzewanie / chłodzenie
Głównym źródłem ciepła dla budynku są trzy pompy ciepła o łącznej mocy 633kW i współczynniku COP 4,7 (współczynnik wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę). Pompy ciepła zasilane są z dolnego źródła, które składa się z trzech niezależnych obiegów po 38 odwiertów i głębokości około 100m każdy. Układ pomp ciepła jest wspomagany przez kocioł olejowy, który stanowi źródło rezerwowe oraz szczytowe.

W okresie letnim pompy ciepła mają możliwość pracy w funkcji chłodzenia aktywnego oraz w funkcji produkcji ciepłej wody użytkowej. Możliwa jest także praca układu pomp w funkcji chłodzenia pasywnego. Umożliwia to prawie bez kosztowe chodzenia budynku.

Źródło ciepła pokrywa zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie, ciepło technologiczne (na potrzeby wentylacji oraz technologii basenowej) jak również ciepłą wodę użytkową.

W okresie ciepłym pompy ciepła podgrzewają zarówno ciepłą wodę użytkową jak również wykorzystywane są do chłodzenia budynku.


Wentylacja
Wszystkie pomieszczenia wyposażone zostały w wentylację mechaniczną lub grawitacyjną.

Dla wszystkich ważnych funkcji zastosowano wydzielone układy wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Wysokosprawne wymienniki ciepła umożliwiają odzysk ciepła z powietrza wywiewanego ze sprawnością ponad 80%.

Dla układów kuchennych zastosowano glikolowe wymienniki ciepła z dodatkowo wysokosprawną filtracją powietrza w okapach co umożliwia odzyskanie ponad 200kW ciepła z okapów kuchennych.

Urządzenia zostały wyposażone w automatykę umożliwiającą maksymalną optymalizację zużycia energii w zależności od zapotrzebowania ilości powietrza w budynku, wymaganych parametrów powietrza oraz warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Na części układów wentylacyjnych zastosowano system regulacji ilości powietrza, wyposażony w regulatory zmiennego przepływu VAV. Umożliwia to optymalizacje ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza do części pomieszczeń ze zmiennym zapotrzebowaniem. Zmniejszając równocześnie pobór energii elektrycznej jak i cieplnej w budynku.

Chcesz zapytać się o coś innego?

Jeśli twoje pytanie nie znalazło się na liście to napisz do nas.
Skontaktuj się z nami
Inwestycja dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu.
Copryright © 2023 Polana Jakuszycka

Design by Proformat

plus-circle Skip to content