O nas

Najnowocześniejszy ośrodek sportów zimowych w Europie

Całoroczne centrum sportów, znajdujące się na styku granic Polski, Czech i Niemiec

Twoja Polana Jakuszycka

Z bezpośrednim dostępem do otaczającej natury.
365 dni

Jesteśmy otwarci

#NaPolanie to miejsce sportów zimowych, letnich i komfortowego wypoczynku
90 km tras biegowych i rowerowych
o zróżnicowanym poziomie trudności wraz ze strzelnicą biathlonową.
500 000 +

Odwiedzających Polanę Jakuszycką rocznie

#NaPolanie

Najnowocześniejszy w Europie ośrodek biegów narciarskich i biathlonu wraz 200 miejscami noclegowymi o wysokim standardzie.

 • Najdłuższa sieć trasa biegowych w Polsce,
 • Centrum sportów zimowych i letnich,
 • Komfortowe miejsca noclegowe,
 • Centrum SPA z basenem,
 • Hala sportowa,
 • Trasy do jazdy na nartorolkach,
 • Wypożyczalnie sprzętu, szatnie
 • Restauracja i Bistro z barem kawowym,
 • Przyjazne tereny zielone,
 • Tarasy z wyjątkowym widokiem na Góry Izerskie,
 • Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce.

Podziemny parking

 • Ponad 200 miejsc parkingowych,
 • Stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie inwestycji, to tutaj znajdziesz odpowiedzi
Dlaczego basen nie jest pełnowymiarowy?
Obiekt DCS na Polanie Jakuszyckiej realizowany jest jako ośrodek sportów zimowych. W pierwszej kolejności zlokalizowano odpowiednie, wymagane przepisami FIS i IBU funkcje do rozgrywania wszystkich konkurencji w ramach biegów narciarskich i biathlonu. Basen pełni rolę rekreacyjną. Jest też uzupełnieniem funkcji treningowych dla sportowców, podobnie jak cała część SPA. Zrealizowano go w największych możliwych wymiarach, przy bardzo rygorystycznych zapisach planu miejscowego, uchwalonego przez Radę Miejską w Szklarskiej Porębie, precyzyjnie wyznaczających maksymalny wielkość budynku.
Dlaczego boisko piłkarskie nie jest pełnowymiarowe?
Boisko wraz z bieżnią, które jest częścią Dolnośląskiego Centrum Polana Jakuszycka przede wszystkim pełni funkcje treningowe dla sportowców oraz rekreacyjne dla gości ośrodka #NaPolanie. Wymiary boiska i bieżni pozwalają na rozgrywanie zawodów dla uczniów szkół podstawowych. W pierwszej kolejności zlokalizowano odpowiednie, wymagane przepisami FIS i IBU funkcje do rozgrywania wszystkich konkurencji w ramach biegów narciarskich i biathlonu.
Stadion, bieżnię i boisko zrealizowano zgodnie z zapisanymi przez administrację samorządową i państwową obostrzeniami dotyczącymi lokalizacji w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego. Wykorzystaliśmy do budowy stadionu najnowocześniejsze materiały o niskiej szkodliwości dla środowiska.
Dlaczego nie ma 400 metrowej bieżni lekkoatletycznej?
Bieżnia opis Obiekt DCS na Polanie Jakuszyckiej realizowany jest jako ośrodek sportów zimowych. Bieganie na bieżni 25 lub 50-metrowej nie zalicza się do sportów zimowych. W pierwszej kolejności zlokalizowano odpowiednie, wymagane przepisami FIS i IBU funkcje do rozgrywania wszystkich konkurencji w ramach biegów narciarskich i biathlonu. Pozostałe funkcje sportowe i rekreacyjne są funkcjami towarzyszącymi, treningowymi lub rekreacyjnymi.
Dlaczego jest tak mało miejsc parkingowych?
Parking w podziemiach Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej posiada 200 miejsc parkingowych. Pojemność została obliczona proporcjonalnie do miejsc noclegowych w obiekcie oraz dostosowana do potencjalnej ilości samochodów w przypadku organizowania zawodów sportowych o randze międzynarodowej. W pobliżu są zlokalizowane parkingi Stowarzyszenia Biegu Piastów, które dysponują 800 miejscami. Do DCS Polana Jakuszycka z Wrocławia najlepiej jest dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskiej. Polana Jakuszycka to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce. Jest usytuowana na wysokości 886 metrów nad poziomem morza.
Czy obiekt jest energooszczędny?
Ogrzewanie / chłodzenie
Głównym źródłem ciepła dla budynku są trzy pompy ciepła o łącznej mocy 633kW i współczynniku COP 4,7 (współczynnik wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę). Pompy ciepła zasilane są z dolnego źródła, które składa się z trzech niezależnych obiegów po 38 odwiertów i głębokości około 100m każdy. Układ pomp ciepła jest wspomagany przez kocioł olejowy, który stanowi źródło rezerwowe oraz szczytowe.

W okresie letnim pompy ciepła mają możliwość pracy w funkcji chłodzenia aktywnego oraz w funkcji produkcji ciepłej wody użytkowej. Możliwa jest także praca układu pomp w funkcji chłodzenia pasywnego. Umożliwia to prawie bez kosztowe chodzenia budynku.

Źródło ciepła pokrywa zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie, ciepło technologiczne (na potrzeby wentylacji oraz technologii basenowej) jak również ciepłą wodę użytkową.

W okresie ciepłym pompy ciepła podgrzewają zarówno ciepłą wodę użytkową jak również wykorzystywane są do chłodzenia budynku.


Wentylacja
Wszystkie pomieszczenia wyposażone zostały w wentylację mechaniczną lub grawitacyjną.

Dla wszystkich ważnych funkcji zastosowano wydzielone układy wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Wysokosprawne wymienniki ciepła umożliwiają odzysk ciepła z powietrza wywiewanego ze sprawnością ponad 80%.

Dla układów kuchennych zastosowano glikolowe wymienniki ciepła z dodatkowo wysokosprawną filtracją powietrza w okapach co umożliwia odzyskanie ponad 200kW ciepła z okapów kuchennych.

Urządzenia zostały wyposażone w automatykę umożliwiającą maksymalną optymalizację zużycia energii w zależności od zapotrzebowania ilości powietrza w budynku, wymaganych parametrów powietrza oraz warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Na części układów wentylacyjnych zastosowano system regulacji ilości powietrza, wyposażony w regulatory zmiennego przepływu VAV. Umożliwia to optymalizacje ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza do części pomieszczeń ze zmiennym zapotrzebowaniem. Zmniejszając równocześnie pobór energii elektrycznej jak i cieplnej w budynku.

Chcesz zapytać się o coś innego?

Jeśli twoje pytanie nie znalazło się na liście to napisz do nas.
Skontaktuj się z nami
Inwestycja dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu.
Copryright © 2022 Polana Jakuszycka

Design by Proformat

plus-circle Skip to content