Wywiad z Cezarym Przybylskim

DCS: Jaki jest cel budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu? Po co lokujecie pieniądze publiczne w przedsięwzięciu, które równie dobrze mogłoby być zrealizowane przez prywatnego przedsiębiorcę, albo po prostu funkcjonować nadal w oparciu o istniejącą infrastrukturę?

Cezary Przybylski: Obecna infrastruktura jest zdekapitalizowana i przestarzała. Mówiąc kolokwialnie – nie możemy bezczynnie patrzeć na to, że użytkownicy Polany Jakuszyckiej przebierają się w bagażniku własnego samochodu stojącego w zaspie, a zamiast z toalet, korzystają z zagajników w Górach Izerskich.

Są takie kategorie inwestycji, które muszą mieć wsparcie środków publicznych. To te, dla których ważniejszy od zysków finansowych jest interes publiczny. A w interesie publicznym jest, aby najlepszy w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego został zmodernizowany i przekazany w użytkowanie turystom i narciarzom z Dolnego Śląska, z Polski  i ze środkowej Europy.

Większość ośrodków zimowych w Europie przechodzi obecnie proces modernizacji i przebudowy i z reguły są to inwestycje realizowane z udziałem środków publicznych. Przykładem może tu być słoweńska Planica. Tracą one wyłączny status zimowych centrów narciarskich, zamieniając się w całoroczne ośrodki przygotowań sportowych. Stąd planujemy budowę sezonowego boiska wielofunkcyjnego z bieżnią lekkoatletyczną, stąd rolkostrada, tor rolkowy, myjki i zestawy naprawcze dla rowerów górskich a nawet miejsca parkingowe dla camperów. Projektowany budynek będzie funkcjonował w układzie całorocznym, oferując catering, noclegi, sale konferencyjne, wreszcie nowoczesną strefę odnowy biologicznej.

Oczywiście – pojęcie interesu publicznego nie oznacza, że do Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach będziemy nieustannie dopłacać. Projekt przewiduje dużą ilość stref komercyjnych, dla których wyłonimy operatora mającego generować zysk dla utrzymania przestrzeni publicznych w budynku i na całej Polanie Jakuszyckiej. Zrównoważenie funkcji publicznych i komercyjnych daje szansę na samofinansowanie inwestycji po jej uruchomieniu.

A funkcje publiczne będziemy organizować wspólnie z naszymi partnerami – samorządem Szklarskiej Poręby, Stowarzyszeniem Bieg Piastów, Nadleśnictwem Szklarska Poręba, wreszcie z instytucjami i związkami sportowymi oraz szkołami mistrzostwa sportowego, w tym najbliższym dla Polany – Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. Jana Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie.

Panie Marszałku, proszę o komentarz do artykułowanych obaw dotychczasowych gości Polany Jakuszyckiej – za wszystko w przyszłości trzeba będzie płacić, a cała modernizacja jest głównie po to, aby odbywać zawody wysokiej rangi i nie dopuszczać narciarzy amatorów do tras narciarskich.

Cezary Przybylski: Obawy są oczywiste, na szczęście nieuzasadnione. Tak jak dotychczas, wszystkie trasy narciarskie, zarówno wysoko w górach, jak i na Polanie Jakuszyckiej będą dostępne dla wszystkich i bezpłatne. Bezpłatna będzie też część szatni oraz, co będzie nowością – strefy sanitarne. Podróżni korzystający z taboru Kolei Dolnośląskiej będą oczekiwać na pociąg w ciepłym i wygodnym holu, a samochody w parkingu podziemnym będą nadawały się do natychmiastowego uruchomienia, bez konieczności odśnieżania i uciążliwego skrobania szyb.

Użytkownicy będą mieli do dyspozycji restauracje i bary o różnym standardzie, a w konsekwencji o zróżnicowanych cenach. Podobnie, do możliwości każdego portfela dostosowano strefę noclegową – od hotelu trzygwiazdkowego do pomieszczeń o standardzie schroniska młodzieżowego.

Przygotowaliśmy ofertę dla dzieci – będą miały zapewnioną opiekę w interaktywnym centrum edukacyjnym, a wieczorami będą obserwować niebo poprzez lunety i teleskopy usytuowane na górnych tarasach projektowanego budynku. Każdy z użytkowników będzie mógł po męczącym biegu narciarskim skorzystać z basenu krytego i z odpoczynku w strefie odnowy biologicznej. Nowoczesna sala sportowa umożliwi treningi kolejnych młodzieżowych klubów sportowych piłki siatkowej i koszykowej, a zwolennicy modnego obecnie fitnessu będą mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach w trzech wygodnych salach treningowych.

A zawody? Będą organizowane jak do tej pory, na czele z prestiżowym Biegiem Piastów. Będą one nadal adresowane głównie do narciarzy amatorów. W ostatnich latach na Polanie Jakuszyckiej były już z powodzeniem organizowane Puchary Świata w narciarstwie biegowym, poza jednym weekendem w roku nie utrudniając codziennej aktywności sportowej i rekreacyjnej. W przyszłości będzie podobnie, ale znacznie taniej, bo nie będzie potrzeby konstruowania niezbędnej infrastruktury od podstaw – wszystkie potrzebne dla zawodów strefy i obiekty będą już istniały.

Zaprojektowaliście Państwo inwestycję na styku obszarów chronionych Gór Izerskich i Karkonoszy, w obrębie Natury 2000 i obszaru zwanego umownie Ciemnym Niebem Izerskim. Czy to nie będzie nadmierna ingerencja w środowisko? Jakie zdanie o inwestycji mają przyrodnicy i ekolodzy?

Cezary Przybylski: Ochrona środowiska to dla mnie osobiście i dla władz województwa dolnośląskiego najwyższy priorytet. Niedawno przyjęliśmy w sejmiku uchwałę dotyczącą ochrony powietrza poprzez ograniczenie używania paliw stałych. Podobnie traktujemy inwestycję na Polanie Jakuszyckiej. Zaprojektowaliśmy ekologiczne systemy grzewcze, chronimy izerskie niebo przed zaśmieceniem zbędnymi źródłami światła, powołałem specjalny zespół przyrodniczy o charakterze badawczym, który ma na celu wypracowanie najlepszych rozwiązań, godzących ideę ochrony kluczowych gatunków zwierząt i roślin z rozwojem aktywności rekreacyjnej i sportowej użytkowników Polany Jakuszyckiej.

Dość wspomnieć, że z naszej inicjatywy rozpoczną się wkrótce prace koncepcyjne nad likwidacją szeregu przestarzałych systemów odprowadzania ścieków i budową kolektora sanitarnego oraz nowej oczyszczalni ścieków na terenie Jakuszyc.

Preferujemy transport ekologiczny, stąd niedawne uruchomienie połączenia kolejowego relacji Szklarska Poręba Górna – Harrachov, projektowana infrastruktura obsługująca rowerzystów oraz stanowiska ładowania samochodów elektrycznych w planowanym garażu podziemnym. Wkrótce rozpoczniemy rozmowy z partnerami publicznymi i prywatnymi po obu stronach granicy o zasadności poprowadzenia systemu skibusów.

Najważniejsze dla nas jest jednak to, że 8 stycznia otrzymaliśmy decyzję o pozwoleniu na budowę dla Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach i że w pierwszych dniach kwietnia 2018 r. rozpoczynamy tą ważną dla Dolnego Śląska, Polski i Europy inwestycję.

Your cart is empty.

0 in cart
Close